تعریف انواع هنر گره چینی چوب در ساخت درب و پنجره های سنتی

تعریف انواع هنر گره چینی چوب درب چوبی گره چینی با هنر خاتم کاری اصیل ایرانی

تعریف انواع هنر گره چینی چوب درب چوبی گره چینی با هنر خاتم کاری اصیل ایرانی

هنر گره چینی چوب و آشنایی با انواع گره چینی


در تعریف انواع هنر گره چینی ترکیبی چوبی بر مبنای طرحهای اصیل هندسه نقوش است که از اتصال قطعات برش خورده چوبهای هم اندازه با یکدیگربه نام آلات و لغت ایجاد می شود.
گره چینی یکی از حرفه های سنتی ایران است که به روش هندسی تکیه دارد و از چیدمان آلات گره در ترکیبی هماهنگ و زیبا پدید می آید و بیشتر در اولین برخورد با این هنر تحت تأثیر نظم آن قرار می گیرید .
اشکال هندسی این هنر که توسط هنرمندان در گذشته نام گذاری شده اند معمولا از طبیعت ، حیوانات، پرندگان ، اجرام آسمانی و ابزار آلات کار روزانه برگرفته شده اند و به مرور زمان و نسل به نسل به کار برده شده اند تا به نسل حاضر رسیده است.
حضور گره ها در بناها بر نظم موجود بر این بناها تأکید می کنند و بنا را تبلوُری از نظم و هندسه جلوه می دهد.

* هنر گره چینی : عین نظم، عین تعادل و هماهنگی است.

گره در چشم انسان همچون جهانی عقلانی است که در جزء و کل آن تدبیر و حکمت به کار رفته است.
رمز و راز زیبای هنر گره چینی در مرز بندی آلت های گره و مبتنی بر توازن و تقابل با رنگ زمینه ی چوب آن می باشد تا بتوانند چشم هر بیننده ای را از کثرت به وحدت طرح بکشانند .
در ایران از آثار بجا مانده و شواهد موجود، مورخان قدمت و سابقه هنر گره چینی و ارسی را به عصر سلجوقیان و صفویان نسبت می دهند . که ابتدا در بناهای آجری و سپس در بنا و نمای چوبی ساختمان ها گسترش پیدا می کند .
این سبک کار معمولا در ساخت دربهای کاخ ها، خانه های تاریخی وسنتی، باغ ها و امکان متبرکه رایج بوده است؛ ولی امروزه این هنر در هتل ها، برج ها، خانه های مدرن و ویلا ها مورد استفاده قرار می گیرد.

فضای گره چینی خود را به ما بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

سبد خرید شما خالی می باشد.
X