استادحسین زمرشیدی

 • حرفه
 • استاد حسین زمرشیدی در 1318 در مشهد به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی را در همان شهر به پایان برد. سپس همراه پدرش حاج محمد معمار که از اساتید بنام خراسان بود به فراگیری شغل پدری در بنای خواجه ربیع پرداخت. پس از طی مراحلی در نوجوانی به حق استادی سرآمد در معماری اسلامی گردید. آثار فراوانی از معماری و کاشی کاری در بقعه خواجه ربیع، گنبد سبز مشهد، بقعه امام زاده محمد محروق و شیخ عطار در نیشابور و بقعه شیخ احمد جامی در تربت جام از یادگارهای استاد زمرشیدی است. زمر شیدی پس از معماری اسلامی به بنایی روی آورد و چندی نگذشت که در زمینه ساختمان سازی استادی ماهر شد. او شب ها به تحصیل علم پرداخت و تا سوم متوسطه را در مشهد سپری کرد. سپس به تهران آمد و پس از آزمون رشته استاد کاری توسط هیئت آلمانی در هنرستان صنعتی تهران سابق ( ایران و آلمان ) به عنوان استاد کار آموزشی استخدام شد و هم زمان در رشته ساختمان نیز ادامه تحصیل داد و در سال 1350 فارغ التحصیل شد. سپس به آلمان رفت و در رشته های عمومی ساختمان و تربیت دبیر فنی رشته ساختمان در دانشگاه برلین ادامه تحصیل داد. پس از بازگشت به وطن به عنوان هنرآموز رشته ساختمان در هنرستان تهران به کار ادامه داد و 16 جلد کتاب درسی سال های اول تا چهارم رشته ساختمان را برای هنرستانهای کشور تالیف کرد.از نظام پنجساله در رشته عمران نیز چهار جلد کتاب درسی برای هنرستانها تالیف کرده است . حسین زمرشیدی از جمله معمارانی است که به معماری غنی ایرانی عشق می ورزد و به همین دلیل تالیفات با ارزشی در معماری سنتی و اسلامی به جامعه علمی ایران تقدیم داشته است. که مورد توجه بسیار فراوان سایر کشورهای مسلمان از جهت کاربرد در آثار معماری اسلامی آنها نیز واقع شده و تعدا آنها به 10 جلد می رسد . نامبرده هم اکنون در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی با رتبه علمی دانشیاری به تدریس و تحقیق مشغول می باشد.
  خاطرات کودکی :
  حسین زمر شیدی از دوران کودکی خود چنین یاد می کند.ده ساله بودم که پدرم تابستان مرا با خود به بقعه خواجه ربیع برد.زلزله گنبد آسیب فراروانی به آن رسانده بود.بطوری که شکستهایی به آن داده بود و قرار بود که توسط پدرم بازسازی شود وقتی پوشش گنبد به ختم شانه رسیده بود پدرم کوزه ای و بطری کوچکی در دست داشت .همه کارگران و استادان را که حدود 24 نفر می رسید جمع کرد و کاغذ تا شده ای را درون بطری انداخت و سر آنرا چوب پنبه گذاشت و لاک ذوب شده ای سر آن ریخت و در کوزه را با پوست گوسفند بست و کوزه را درون پوشش گنبد گذاشت و با رعایت فاصله ای دور و اطراف آن را چیدند.بعد از اتمام کار از پدر سوال کردم ،این کار یعنی چه؟ پدر چوا ب داد هر وقت گنبد را خراب کنند ،کوزه و محتوای آن یاد آور تاریخ ساخت قبلی آن است .
  اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی
  اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : حسین زمرشیدی در سال 1318ه.ش در خانواده معماری یپشه زاده شد. او از کودکی در فضایی که ارتباط مستقیمی با معماری اسلامی داشت پرورش یافت تشویقها ومهارت پدر ، در پیشرفت های بعدی استاد زمرشیدی بسیار موثر افتاد .
  تحصیلات رسمی و حرفه ای
  تحصیلات رسمی و حرفه ای : حسین زمرشیدی فنون معماری اسلامی را در کنار پدر خود در نماسازی گنبد و بقعه خواجه ربیع و نیز ساخت گبند و تزیینات شیخ مومن استرآبادی و … آموخت. زمر شیدی پس از معماری اسلامی به بنایی روی آورد و چندی نگذشت که در زمینه ساختمان سازی استادی ماهر شد. او شب ها به تحصیل علم پرداخت و تا سوم متوسطه را در مشهد سپری کرد. سپس به تهران آمد و پس از آزمون رشته استاد کاری توسط هیئت آلمانی در هنرستان صنعتی تهران سابق ( ایران و آلمان ) به عنوان استاد کار آموزشی استخدام شد و هم زمان در رشته ساختمان نیز ادامه تحصیل داد و در سال 1350 فارغ التحصیل شد. سپس به آلمان رفت و در رشته های عمومی ساختمان و تربیت دبیر فنی رشته ساختمان در دانشگاه برلین ادامه تحصیل داد .
  خاطرات و وقایع تحصیل
  خاطرات و وقایع تحصیل : حسین زمرشیدی در دوره دیپلم ساختمان همواره شاگردی ممتاز بود.وی با وجود داشتن همسر و فرزند و زندگی که تا حدودی سخت بود ولی به درس خواندن خود ادامه داد و در آلمان نیز بعلت علاقه فراوان به تحصیل از شاگردان ممتاز آنجا بوده و این امر باعث حسادت دانشجویان آلمانی می شد چرا که در درس رسم فنی و قشه بدون ادعا فوق العاده بود و همیشه موردتوجه اساتید آلمانی خود قرار می گرفت. فعالیتهای ضمن تحصیل : حسین زمرشیدی علاوه بر تحصیل، به تحقیق نظری و عملی ( اجرای طرحها و بناهای در معماری) اسلامی ایران می پرداخت .
  استادان و مربیان
  استادان و مربیان : اساتید و مربیان حسین زمرشیدی به قرار زیر می باشند: زنده یادان : پدر برگوارش، استاد مهدی تشکری اصفهانی ،استاد جواد تقوایی ،استاد علی ناجی ،استاد غلامحسین یزدی ،استاد علی خالو . مهندس دارا بهشتی (در دوران تحصیل) و پروفسور میتچ (از اساتید آلمانی) هم دوره ای ها و همکاران : مهندس رضا دهشیدی (معاون عمران سابق بارگاه حضرت رضا (ع) ) ،دکتر علی اصغر وطنی اسکویی ،دکتر موسی مظلوم و دکتر غلامحسین معماریان از همدوره ایها و همکاران حسین زمر شیدی می باشند. همسر و فرزندان : حسین زمرشیدی متاهل است وی خود را مدیون همسر ش که همپای وی در طول تحصیل و زندگی اش بوده می داند .
  وقایع میانسالی
  وقایع میانسالی : حسین زمرشیدی پس از فراغت از تحصیل و بازگشت از آلمان، عضو هئیت علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی شد .
  مشاغل و سمتهای مورد تصدی
  مشاغل و سمتهای مورد تصدی : حسین زمرشیدی پس از بازگشت از آلمان به عضو یت هئیت علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در آمد که اکنون به عنوان دانشیار در دانشگاه مذکور مشغول به فعالیت است. وی علاوه بر آن عضو هئیت تحریریه بسیاری از مجلات معتبر معماری و میراث فرهنگی و نیز عضو مجامع علمی مختلف از جمله فرهنگستان هنرایران می باشد.
  فعالیتهای آموزشی
  فعالیتهای آموزشی : حسین زمرشیدی پس از اخذ فوق لیسانس معماری از دانشگاه برلین و بازگشت به ایران، به عضویت هئیت علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در آمد و از آن پس به تدریس و تالیف و تحقیق می پردازد .
  سایر فعالیتها و برنامه های روزمره
  سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : حسین زمرشیدی علاوه بر تدریس، به مطالعه، تحقیق و تالیف آثاری در زمینه معماری سنتی اسلامی ایران و جهان و همچنین به عکس برداری از آثار معماری ایران و مکانها و بنا های ارزشمند معماری از جهات مختلف (تاریخ ،طرح و اجراو غیره ) می پردازد.ایشان به ورزش در روزانه بصورت پیاده وری نیز علاقه دارد .
  آرا و گرایشهای خاص
  آرا و گرایشهای خاص : حسین زمرشیدی در معماری، به معماری سنتی اسلامی در ایران توجه ویژه ای دارد و اجزایی چون طاق و قوس و گره چینی را مورد پژوهش قرار داده است .
  جوائز و نشانها
  جوائز و نشانها : حسین زمرشیدی درسال 1381 دردومین همایش چهره های ماندگار، به عنوان چهره ماندگار در عرصه معماری سنتی برگزیده و معرفی شد.از دیگر جوایز وی می توان به چند مورد زیر اشاره کرد: – نشان درجه سه دانش در سال 1383 از سوی ریاست محترم جمهوری جناب آقای خاتمی به همراه 50 سکه تمام بهار آزادی – چاپ تمبر در سال 1382 – دریافت لوح تقدیر و جایزه از سوی مسئولین و چندین وزیر برای 69 بار – برزگداشت از طرف سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در سال 1380 – بزرگداشت در روز معلم در سال 1380 از طرف دانشگاه شهید رجایی – بزرگداشت در سال 1384 از طرف سازمان اوقاف و امورخیریه – هزینه سفر به چهار کشور آسیای میانه چگونگی عرضه آثار : حسین زمرشیدی مقالات علمی و کتب فراوانی درزمینه اسلامی نگاشته است و تعدادی تابلو از نقوش و کاشی معرق از دیگر آثار وی بشمار می رود. آثار حسین زمرشیدی به شرح زیر است: – 22 جلد کتاب های درسی رشته عمران از مقطع هنرستان تا دانشگاه – 11 جلد کتاب ارزشمند معماری سنتی و خصوصااسلامی که عموما نفیس و رنگی می باشند. – 68 مقاله بلند ارزشمنددر زمینه عمران و معماری که تعدادی از آنها چاپ و برخی آماده چاپ می باشند. – خلق 30 تابلو از هنرهای قدسی معماری اسلامی ایران به شکل تابلوی معرق و غیره که وقف موزه سعد آباد شده است.
  آثار :

  • 16جلد از کتب درسی
  • اجرای ساختمان (عناصر و جزئیات)
  • پیوند و نگاره در آجر کاری
  • تعمیر و نگهداری ساختمان
  • رسم فنی و نقشه کشی جامع عمران
  • طاق و قوس در معماری ایران
  • کاشیکاری در ایران
  • گره چینی در معماری سلامی و هنرهای دستی
  • مسجد معماری در ایران
  • معماری ایران
  • معماری ایران، اجرای ساختمان با مصالح سنتی
  • معماری ایران، مصالح شناسی سنتی
  • مقالات عملی و کتب فراوان دیگر در زمینه اسلامی
  • نقش آجر و کاشی در نمای مدارس
  • کارگاههای رشته عمران و خودکفائی نظام پنجساله
  • کارهای عمومی

3 Comments

 1. محمدرضا صفوی گفت:

  من محمدرضا صفوی شاگرد استاد زمرشیدی قبل از انقلاب – بهم میگفت ممد اخمخ و افتخار میکنم – بهترین استادم بود – الان ۶۳ سال از خدا عمر گرفتم و هنوز که هنوزه بخاطر متعهد بودن ایشانو جدی بودنشان در تدریس هنوزم که هنوزه دارم خرج زندگیم رو از آموزهای این استاد تامین میکنم –
  در مراسم درگذشت ایشان و مابقی مراسم بودم و خیلی تاسف خوردم از اینکه شخصی به این زحمتکشی که میشه گفت تمام شاگردانش چه اونهای که در این رشته فعالیت میکنن و چه آنهای که در رشته دیگری فعالیت میکنن به ایشون بابت خدماتی که برای شاگردانشان انجام دادن بدهکارن – ولی متاسف شدم که آموزش و پرورش ما هیچ مراسمی برای این شخص محترم انجام نداد بجز تعداد انگشت شماری از شاگردانش به مراسم او نیامدن – حال اگر یک رییس پولدار دزد و بی مسولیت بود حتما در مراسم غوغایی میشد .
  واقعا برای این مردم متاسفم که قدر افرادی رو که برای آینده این مملکت مردم زحمت کشیدن و انرژی گذاشتن نمیدونن

 2. مصلح ایرندگانی گفت:

  مصلح ایرندگانی هستم استاد سال ۸۲ بهترین مشوق زندگیم بوده و افتخار اینو داشتم کنار استاد بودم و عاشق درس دادن و اخلاقش بودم مرد تمام عیار و باسواد

 3. محمد اسفندسر گفت:

  سلام
  محمد اسفندسر هستم ،سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۲ در دانشگاه شهید رجایی افتخار شاگردی ایشان را داشتم،همیشه از نحوه تدریس و نظم در امورات ایشان که زبان زد خاص و عام بود نهایت لذت را می‌بردم ،خداوند ایشان را رحمت و به خانواده محترمش طول عمر عطا فرماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود / ثبت نام
هیچ محصولی موجود نیست
X