بنای تاریخی خانه فاطمی نایین khane fatemi nain در محله نوآباد و جنب بازار تاریخی شهر نائین واقع گردیده است این بنا به عنوان یكی از مهمترین مساكن سنتی شهرستان نائین محسوب گشته و در حال حاضر در مالكیت نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نائین در حال مرمت می باشد .

این بنای تاریخی متعلق به خاندان فاطمی ها در نائین بوده و ساخت آن مربوط به دوره قاجار و كمی قبل از آن می باشد این بنا از بخشهای مختلفی كه هركدام كاربرد مخصوصی داشته ساخته شده است كه می توان به بخشهای اندرونی ،بیرونی ، محل نگهداری احشام واسطبل یاد نموده كه هركدام از آنها از فضاهای متعدد معماری دیگر از جمله اتاقهای متعدد ، دالانها ، بهارخوابها ، مطبخ ، حمام ، اتاق مخصوص پذیرایی ، اتاق مخصوص استراحت میهمانان ، محل نگهداری غلات و حبوبات ، سردابها و ... تشكیل شده است .
مهمترین ویژگی هنری وتزئینی این بنا را می توان به گچبریهای بسیارزیبای نقوش گیاهی وگل و بوته های موجوددراتاق ارسی وتزئینات مختلف معماری دیگرازجمله رسمی بندیها ، كاربندیها ،مقرنس كاری و... كه در بخشهای مختلف این خانه قراردارد می توان نام برد .
یكی دیگر از ویژگیهای هنری _ ترئینی این خانه وجود درب سنتی و درب چوبی گره چینی و پنجره های مشبك قواره بری شده با شیشه های رنگی ارسی بسیارزیبا كه در آن ازتكنیكهای مختلف كار باچوب مثل گره چینی و كام و زبانه و استفاده از شیشه های الوان كه بسیار زیبا و جذاب می باشد می توان نام برد . بنای تاریخی خانه فاطمی به شماره4702مورخ11/10/80 درفهرست آثارملی ایران به ثبت رسیده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ محصولی موجود نیست
X